PC bazar Brno - reflow & reballing

Reflow & reballing

Závady vyžadující reflow

Tato technika se používá obvykle pro opravu nefunkčních grafických karet notebooků a vadných chipsetů. Závady, které je možno touto technikou opravit, se obvykle projevují bílou obrazovkou nebo tím, že se po zapnutí notebooku pouze rozsvítí kontrolky a dále nepracuje. Tyto závady se týkají nejčastěji notebooků vyrobených v letech 2006 - 2007. Firma NVIDIA ten rok vyrobila vadnou sérii grafických čipů a chipsetů pro notebooky a podařilo se jí to udržet v tajnosti dostatečně dlouho, aby se notebooky s touto vadou dostaly až k běžným uživatelům.

Přehřívání a tepelné namáhání grafických čipů je druhá příčina problémů, keteré postihují všechny notebooky se všemi typy grafických karet. V dnešní době se notebooky pájí bez použití olovnatého cínu. Bezolovnatý cín má tu nevýhodu, že po překročení určité teploty (obvykle 100 °C) může dojít k odpájení (odskočení) čipu od základní desky.

Pokud svůj notebook pravidelně necháváte čistit od prachu, můžete podobným problémům předejít. Pokud ale čištění zanedbáte, s velkou pravděpodobností dříve nebo později čipy "uvaříte" a budete potřebovat reflow a reballing.
Pokud máte tedy pocit, že se váš notebook přehřívá nebo je zbytečně hlučný, doporučujeme vám nechat si jej v našem servisu vyčistit.

Technika reflow & reballing

Reflow a reballing se provádí na infrastanici. Reflow znamená přesazení čipu a reballing překuličkování olovnatým cínem. Mnoho servisů používá pouze profoukání horkým vzduchem za použití horkovzdušné pistole nebo dokonce fénu či horkovzdušné trouby. Tato "oprava" je ovšem velice neefektivní, vydrží pouze několik týdnů, max. několik měsíců. Rozhodně se nejedná o řešení problému, spíše o jeho oddálení. Mezi rizika patří také možné spálení celého chipsetu, poškození zbytku základní desky, odpadnutí některých součástek ze základní desky. Proto vám důrazně doporučujeme při řešení problémů vyžadujících reflow využívat pouze servisy, které garantují použití profesionální infrastanice. Desky a karty poškozené výše uvedenými zákroky vám už nikdo nespraví.

Reballing vadných grafických čipů a chipsetů je metoda, kdy se stávající čip vyjme za pomocí IR stanice ze základní desky vadného notebooku a nanesou se na něj nové cínové kuličky (kontaktní spoje mezi bga čipem a základní deskou notebooku).
Reballing opraví a vyřeší problém studeného spoje mezi deskou a notebookem. Pokud je však BGA čip již vadný, jediné řešení je jeho výměna za nový.